KOÇLUK

Koçluk, senin potansiyelini ve performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla, düşüncelere meydan okuyan ve farklı perspektiflerin ortaya çıkmasını sağlayan yaratıcı bir ortaklık sürecidir.

İnsanların hayatlarına yön çizmek değil,

raydan çıkmış yaşamları raya geri oturtmak değil,

yaşamlarınızı sizden çok sahiplenerek ebeveynleriniz olmak değil,

ne yapacağınızı ya da ne yapmayacağınızı söylemek değil,

akıl vermek hiç değil…

Benim işim; ‘’Karşımdakine her şeyiyle ve tam anlamıyla güvenmek’’
Çünkü sen özgür, akıllı potansiyeli yüksek, gitmek istediği yönü bilen, ilerlemek istediği yolu ve yöntemi seçebilecek, ihtiyacı olan hiçbir şey için dışarıdan bir ittirmeye gereksinim duymayan, içinde ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olan birisin. Şu an böyle düşünmeye bilirsin. Ama ben seni tam da böyle görüyorum.

Ben koçluğu esas olarak; keşfetme, farkına varma ve tercihlerle ilgili olduğuna inanıyorum. Koçluk insanların kendi cevaplarını bulabilmesi için onları etkin bir biçimde ve önemli tercihler yapmaya devam ettikleri kendi yollarında cesaretlendirme ve desteklemenin yoludur.

Bu profesyonel ilişkide, benim hayat duruşumun, hayata bakışımın, hoşlandıklarımın, kişisel özelliklerimin, fikirlerimin, düşüncelerimin, görüşlerimin ve inandıklarımın hiçbir geçerliliği yok. Çünkü bu ilişki, yalnızca bir gözlenen bir de gözlemleyen içeriyor. Ben gözlemleyenim. Bu yolculuğun olağanüstü olma sebebi gözlemin, gözleneni dönüştürmesi.

Bu iki kişilik bir yolculuk… Vardığımız noktadan ziyade sürecimiz, yani yolda yaşadıklarımız, o esnada keşfettiklerimiz ve onların üzerindeki etkileri çok önemli. Bunların toplamı da bir sonraki adımı belirliyor ve yaşam doyum, haz ve mutluluk ile ilerliyor. Bir koç olarak amacım; yeteneğin kendi değeri, gücü ve performansı, potansiyeli üzerine farkındalığını yükseltmesi için, becerilerine dair olumsuz görüşlerin ötesine geçmesine yardım etmektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye’de koçluk mesleğinin yeri nedir?

Ülkemizde koçluk mesleği standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 22.5.2013 tarih ve 2013/41 sayılı karar ile onaylanmış ve 29.6.2013 tarih ve 28692 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanarak ilan edilmiş ve mesleğin tanımı, standartları ve çalışma ortamı açıklanmıştır.

Koçluğun terapi ve danışmanlıktan farkları nelerdir?

Koçluk, geçmişle ilgili derin analizlere giren bir terapi değildir. Koçlukta sağlıklı bireylerle çalışılır ve bir iyileşme süreci yoktur. Koçluk, daha çok adım atmaya yöneliktir. Geçmişe değil, bugüne ve geleceğe odaklıdır. Ayrıca Koçluk, karşı tarafa cevapların hazırlanıp verildiği bir danışmanlık süreci de değildir. Danışmanlık, danışmanın aktıif olduğu bir süreçtir, bir bilgi transferi vardır ve uzmanlık gerektirir. Koçlukta ise müşteri aktiftir, izlenecek yol koç ve müşteri ile birlikte geliştirilir.

Koçluk seansı/ hizmeti nedir?

Koçluk eğitimi almış profesyonel bir koç ile planlı ve düzenli olarak yapılan görüşmeler koçluk seansı/hizmeti adını alır. Standart uygulama haftada bir gün 1 saat olacak şekilde görüşme yapmaktır. Bu süre bazı durumlarda 1.5 saate kadar uzayabilmekte olup, bu sürenin aşımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bir koç nasıl hizmet verir?

Profesyonel bir koç; bireyi yargılamadan dinler, gerçekten istediği hedefleri belirlemesi konusunda onu teşvik eder, kendi doğru cevaplarını bulmasına yardımcı olur, bugüne kadar kendi başına yaptığından daha fazlasını yapmasını ister, daha fazlasını başarması için ona ihtiyacı olan araçları, yöntemleri ve desteği sağlar, hızlı sonuç alması için daha iyi odaklanmasına yardımcı olur, birlikte kararlaştırılacak uygulamaları hayata geçirmesi için bireyi teşvik ve motive eder.

Kimler koçluk hizmeti alabilir?

Kendi içsel yolculuğunda bir yol arkadaşı arayan, özel yaşamında fark ve farkındalık ihtiyacı içerisinde olan, mesleki gelişimini hızlandırmak ya da kariyer değişikliği yapmak isteyen her insan bu hizmeti alabilir.

Koçluk hizmeti alınırken en yüksek fayda nasıl sağlanır?

Kişi kendini yeniden keşfetmeye hazır olduğunda, gerçekten istediği şeye odaklandığında, koçluk görüşmelerine hazır bir şekilde geldiğinde ve koçu ile kararlaştırdıkları uygulamaları hayata geçirmeye istekli olduğunda bu hizmetten azami fayda sağlayacaktır.

Find The Essence Project nedir?

Bireyin kendi mizacı, değerleri, istekleri, ilgi alanları ve davranış örüntülerini anlayarak kendisi için en yüksek farkındalıkla seçim yapabilmesini sağlamaktır. Find The Essence gençlerin, ergenlik gibi hızlı değişimlerin yaşandığı, heyecanlı bir çağda zorunluluklar ve beklentiler üzerinden değil, güçlü yönler ve temel değerler üzerinden geleceği planlamasını öngörmektedir. Mutlu bir gelecek ve dolayısıyla sürekli başarı, dışarıdan dayatılanlarla değil, ancak genç insanın kendi istekleri, değerleri ve güçlü yönleriyle oluşturulabilir. Değerlerin ve benlik algısının şekillendiği bu dönemde, genç birey ve aile kariyer sürecinin zorluklarına değil, bireyin güçlü yönlerine ve ailenin yapıcı desteğine odaklanarak birlikte mutlu bir gelecek çizilebilir.